SuchanaKendra

 • Radio Kushum


 • Ad
 • Ad
 • सुचनाकेन्द्र संवाददाता प्रकाशित : २०७५/२/१५ गते
  ६७० पटक

  सरकारले आगामी आर्थिक वर्ष २०७५–७६ को बजेट सार्वजनिक गरेकाे छ । मंगलबार संघीय संसदमा अर्थमन्त्री डा. युवराज खतिवडाले प्रस्तुत गरेकाे बजेटको आकार १३ खर्ब १५ अर्ब रहेकाे छ । बजेटमा राजस्वबाट ८ खर्ब उठाइने अनुमान गरिएकाे छ । वैदेशिक ऋण २ खर्ब २ अर्ब लिने घाेषणा गरेकाे छ । वित्तीय समानिकरणका लागि १ खर्ब ३५ अर्ब विनियाेजन गरेकाे छ । प्रदेश र स्थानीय तहले पहिचान गरी सञ्चालन गर्न विशेष अनुदान दिन २० अर्ब छुट्याएकाे छ ।

  सामाजिक कल्याण
  बजेटका प्राथमिकता सबल नागरिकलाई काम र रोजगारीको क्षेत्र पहिचान गर्ने ,समान कामका लागि समान ज्याला लागू गरिने , रोजगारी प्रत्याभूति विधेयक ल्याउने , श्रम क्षेत्रको विवाद समाधानका लागि अर्धन्यायिक निकाय गठन गर्ने बजेटमा भनिएकाे छ । विद्यार्थीलाइ शैक्षिक प्रमाणपत्र धितो राखी ५ प्रतिशत ब्याजदरमा ७ लाखसम्म ऋण दिने, सामाजिक सुरक्षामा रहेका कुनै पनि व्यक्तिले दोहोरो सुविधा नपाउने व्यवस्था गरिने, ७० वर्षभन्दा माथिका १ लाखसम्मको स्वास्थ्य विमा गरिने ,महिला बालबालिका क्षेत्रमा १ अर्ब ८८ करोड १२ लाख बजेट ,प्रत्येक प्रदेशमा १ जेष्ठ नागरिक आरोग्य आश्रम स्थापना गरिने , १ हप्ताअघि नै जलवायुको पूर्वानुमान गर्न सकिने व्यवस्था गरेकाे छ । तराईमा खरको छाना भएकालाई जस्तापाता दिइने एक पटकका लागि सुकुम्बासीलाई आवासको व्यवस्था गरिने, घर घरमा मानव अधिकार कार्यक्रम सञ्चालन गरिने भएकाे छ ।

  उर्जा
  सरकारले ०७५ -८५ उर्जा दशक मनाइने ,बुढीगण्डकी आयोजनाको मुआब्जा वितरण गरी आयोजना निर्माण अघि बढाइने ,राष्ट्रसेवक र विदेशमा रहेका नेपालीको लगानीमा विजुली आयोजना बनाइने , सर्वसाधारणको लगानीमा ३ हजार मेगावाटको आकर्षक योजना सुरु गरिने, विद्युत नियमन आयोग गठन गरिने ग्रामीण विद्युतीकरणका लागि ५ अर्ब विनियोजन , तराईमा २५ हजार घरमा गोवरग्यास प्लान्टमा अनुदान दिइने, उर्जा क्षेत्रमा ८३ अर्ब ८९ करोड बजेट विनियाेजन गरेकाे छ ।

  उद्योग र पूर्वाधार
  सरकारले सुरक्षा निकायको बजेट गत वर्षको हाराहारीमा राख्ने निश्चित भएको छ । सरकारले पूर्वाधार विकासमा विशेष जोड दिएको छ । विकास निर्माण अन्तर्गत ठूला आयोजनालाई ठूलो मात्रामा बजेट विनियोजन गरेकाे छ । बजेटमा रेल मार्ग, मेलम्ची खानेपानी आयोजना, पूर्वपश्चिम मदन भण्डारी राजमार्गको लागि बजेट छुट्याएकाे छ । कृषि क्षेत्रको लागि उल्लेख्य बजेट वृद्धि गरिएको छ । रुग्ण उद्योग सार्वजनिक –निजी साझेदारीमा, खाद्य संस्थानलाई राष्ट्रिय आपूर्ति कम्पनी, नेसनल ट्रेडीङ यसैमा गाभिने, प्रत्येक प्रदेशमा एउटा ब्यापारिक नाका बनाइने, दक्षिणी सीमा जोडिएको स्थानीय तहमा सडक पूर्वाधारका लागि ५३ करोड , सडक प्रयोग गरेवापत कर तिर्नैपर्ने व्यवस्था गरिने, सडक बजेट ५ अर्ब, काठमाडौंमा केवलकार मोनोरेलका लागि सम्भाव्यता अध्ययन थाल्ने भएकाे छ । आगामी वर्ष भूकम्पको पुनर्निर्माणका लागि आवश्यक बजेट विनियोजन, संघीय संसद भवन बनाउन बजेट विनियोजन , सबै स्थानीय तहमा अप्टिकल फाइबर बिछ्याइने, प्रत्येक निर्वाचन क्षेत्रमा ४ करोड । ५ योजना छनोट गर्न पाइने । त्यसका लागि सम्बन्धित क्षेत्रका प्रत्यक्ष निर्वाचित सांसदको संयोजकत्वमा समिति बनाइने, १ अर्बभन्दा बढी पूँजी रहेको उत्पादनमुलक कम्पनीले पब्लिक कम्पनीमा परिणत भइ सेयरमा सूचीकृत हुनुपर्ने व्यवस्था गरेकाे छ ।

  सूचना र सञ्चार
  चलचित्र व्यवसायमा बक्स अफिस प्रणाली लागू गरिने, रेडियो नेपाल र नेपाल टेलिभिजनलाई एकीकृत गरिने, पत्रकार दुर्घटना विमाका लागि अनुदान, सबै प्रकारका सूचनामा नेपालीको पहुँच पुर्‍याइने, एक वर्षभित्र सबै नेपालीको बै‌क खाता लाइसेन्स र यातायात दर्ता प्रदेशबाटै गरिने, सबै स्थानीय तहमा अप्टिकल फाइबर बिछ्याइने भ्रष्टाचार गर्ने र गराउने दुबैलाई कानुनी दायरामा ल्याइने , सरकारी सेवालाई आगामी वर्षमा विद्युतीय प्रणालीमा लगिने , ५ वर्षभित्र सबै नेपालीलाई राष्ट्रिय परिचय पत्र वितरण गरिने अर्थ मन्त्रालयले आगामी आवको बजेटले आन्तरिक स्रोतलाई आफ्नो प्रमुख स्रोत मानेको छ । बजेटमा राजश्व करिव ११ खर्ब रुपैयाँको हाराहारीमा उठाउने लक्ष लिइएको छ । अरु रकम सरकारले ऋण र बैदेशिक अनुदानबाट व्यवस्थापन गर्नेछ । स्रोतका अनुसार बजेटले सामाजिक सुरक्षा भत्ता वृद्धि गर्ने छैन । सामाजिक सुरक्षा भत्ता वृद्धि नगर्ने निर्णय तत्कालीन एमाले–माओवादी गठबन्धनको चुनावी घोषणापत्र विरुद्ध हो । घोषणापत्रमा सामाजिक सुरक्षा भत्ता उल्लेखनीय वृद्धि गर्ने प्रतिबद्धता जनाइएको थियो ।

  तलब भत्ता
  कैदीको छोराछोरीले दूधवापत पाउने १० रुपैयाँ बढाएर ३५ पुर्‍याइयो । कैदीको सिदा खर्च रू ४५ बाट ६०, कर्मचारी र शिक्षकको पोशाक भत्ता बढेर १० हजार पुर्‍याइयो । कर्मचारीको महंगी भत्ता २ हजार बढ्यो । आर्थिक वर्ष २०७५–७६ मा मोटर गाडीको भन्सार दर बढेकाे छ । त्यस्तै मदिरा र सूर्तीजन्य पदार्थमा पनि करकाे दायरा बढाइएकाे छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्
  Loading...

  पर्वतका नीलकण्ठ उप्रेती भारत र उदयराज पाण्डे मलेसियाका लागि राजदूत

  काठमाडौँ । सरकारले भारतका लागि नेपाली राजदूतमा पर्वत जिल्ला स्थाइ घर भएका पूर्व प्रमुख आयुक्त...

  रमिलासँग मिलेर बाबुराम भट्टराईले बजारमा ल्याए धमाकेदार तीज गीत, खुमनले दिए साथ

  काठमाडौं । गायीका रमिला न्यौपानेले हिन्दुनारीको महान चाढ हरितालिका तीजलाई लक्षित गरेर ‘भुरुरु उडेको पुतली’...

  रामहरी जोशीको प्रतिकात्मक प्रश्न बजारमा

  स्वर्गीय नेता रामहरी जोशीको पुस्तक “प्रतिकात्मक प्रश्न” बजारमा आएको छ । त्रिवीका पुर्व उपकुलपति डक्टर...

  नेपालका एक मात्र बर्ड फ्लू बिशेषज्ञ डा. बस्नेतद्धारा ३३७ औं मोटिभेसनल स्पिच

  सानु घिमिरे । नेपालका एक मात्र बर्ड फ्लू बिशेषज्ञ एबं रामपुर क्याम्पसका प्राध्यापक डा होम...

  विश्वकप फुटबल २०१८: क्रोएसियालाई हराउँदै फ्रान्सले दोस्रो पटक विश्वकप फुटबलको उपाधि उचाल्यो

  एजेन्सी । क्रोएसियालाई हराउँदै फ्रान्सले  दोस्रो पटक विश्वकप फुटबलको उपाधि जितेको छ । आइतबार राति...

  Loading...

  फेसबुकमा हामीलाई लाईक गरौं

  Ad